Najbardziej rozreklamowane i energooszczędne żarówki typu LED świecą światłem, które mogłoby być nieco jaśniejsze lub intensywniejsze. Mimo to trend w ich stosowaniu wciąż się poszerza. Dobrej jakości żarówkę kupimy już za kilkanaście złotych.

Choć na rynku obecne są tańsze chińskie modele to ich długość życia może okazać się bardzo krótka. Wszystko zależy od tego, czy dobrze trafimy wybierając tanią opcję, czy jednak będziemy zmuszeni do skorzystania ze zwrotu w trakcie 2-letniej gwarancji. Dobrym sposobem jest więc zatrzymanie paragonów po zakupie taniego produktu i zapoznanie się z gwarancją, dzięki której będziemy mogli dochodzić swoich praw.

Czy żarówki LED są tak tanie w użytku?

Porównując koszty zakupu takich żarówek z kosztami tych energooszczędnych oraz zwykłych zapłacimy zdecydowanie więcej. Koszt ten jednak jest w stanie zwrócić się wraz z systematycznym ich użytkowaniem. W porównaniu do zwykłych oszczędności są horrendalnie wysokie i stoją na granicy kilkuset złotych w ciągu miesiąca. Energooszczędne żarówki również zużywają nieco więcej energii elektrycznej, a oszczędności na LED-ach wynoszą niemal 100 zł w przypadku oświetlania nimi całego domu, czy mieszkania przez kilka godzin w ciągu doby.

Atuty żarówek energooszczędnych

Choć koszt ich użytkowania jest większy, to żarówki energooszczędne świeca jednak znacznie intensywniej, dając pełne oświetlenie każdego pokoju. Nie każdemu odpowiada LED-owe oświetlenie, przy którym choćby godzinna praca przy komputerze może być męcząca i problematyczna. Wybór pomiędzy oszczędnościami, a jakością oświetlenia zależy wyłącznie od nas samych i naszych osobistych predyspozycji. Jakość oświetlenia żarówkami LED wraz z postępem technologicznym może się w niedługim czasie poprawić.

Gromadzenie 100 zł oszczędności miesięcznie na samym oświetleniu, przy stale rosnących cenach prądu może okazać się najważniejszym atutem. Osoby, które jednak zdecydują się na żarówki energooszczędne, być może zaoszczędzą sobie problemów z niewystarczającym oświetleniem ich codziennego miejsca pracy, gdzie spędzają sporą części codziennego czasu. Tym bardziej, gdy często wykonują pracę w domu, przy komputerze, wyrabiając nadgodziny czy zajmując się własnym internetowym biznesem.