Branża fotowoltaiczna to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów energetycznych w Polsce. Tym samym można powiedzieć, że instalacje fotowoltaiczne to coraz bardziej popularne rozwiązania w zakresie pozyskiwania ekologicznej energii. Jednak, aby możliwe było skuteczne pobieranie i przetwarzania energii słonecznej na energię elektryczną potrzebne są kompletne zestawy paneli PV. Jednym z kluczowych elementów konstrukcyjnych w instalacjach fotowoltaicznych jest falownik. Stanowi on jedną z ważniejszych części instalacji i często występuje pod nazwą inwertera solarnego. Czym konkretnie jest falownik w instalacjach fotowoltaicznych?

Falownik – co to właściwie jest i do czego służy?

Falownik to kluczowy element konstrukcji fotowoltaicznej. Jako przemiennik częstotliwości odpowiada za przemianę prądu, a także skuteczne zabezpieczenie wszystkich modułów fotowoltaicznych. Niemniej należy podkreślić, że poza produkcją energii, a także jej późniejszym przekazywaniem do sieci – monitoruje on pracę paneli fotowoltaicznych.

Współczesne falowniki posiadają specjalistyczne i bardzo rozbudowane oprogramowania. Dzięki nim możliwe jest precyzyjne kontrolowanie przekazywania ilości energii, a także diagnozowanie potencjalnych awarii. Falownik służy także do przesyłania informacji w czasie rzeczywistym na przykład o nieprawidłowym konserwowaniu urządzenia do firm.

Zakup falownika – czym się kierować przy wyborze?

Wytrzymałość, niezawodność w czasie nieustannej pracy to jeden z głównych cech, które powinien posiadać dobrej jakości falownik. W związku z tym, że jest to jedno z głównych urządzeń w modułach fotowoltaicznych, to materiały, z jakich jest stworzony, powinny charakteryzować się trwałością i jak najwyższą jakością wykonania.

Wybierając falownik, należy szczególnie mocno zwrócić uwagę na ewentualne koszty naprawy tego urządzenia. To ile kosztuje konkretnie eksploatacja falownika, powinno być dostępne jako informacja od producenta dla wszystkich klientów. Inne kryterium, które jest szalenie istotne, to sprawdzenie certyfikacji. Każde urządzenie tego rodzaju powinno posiadać certyfikat zgodny z normą PN-EN 61000-3-2 oraz PN-EN 61000-3-3.

Dokonując zakupu konkretnego falownika, trzeba również zwracać uwagę na jego moc, markę oraz opinię innych klientów.